V auguste sa leto prehuplo cez svoju polovicu. V záhradkách dozrievajú paradajky, uhorky, nastal čas na vybratie cibule, cesnaku. Kvitnú ruže, begónie, ľalie, dozrieva ovocie.
Microgreens, mikrobylinky alebo tiež mikrozelenina: Ako ich pestovať
Nemusíte čakať do jari, aby ste svoje kulinárske výtvory dochutili čerstvými bylinkami. Vypestujte si ich vo vlastnom byte aj počas zimy! Stačí dodržať niekoľko zásad.
Sneh sa pomaly roztápa, pôda už nebude taká chladná a pre záhradkárov to znamená jediné – sezóna štartuje! Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam toho, čo všetko by ste v marci vo svojej záhradke mali stihnúť.
Neviete kedy vysievať? Strácate sa vo všetkých termínoch? Ste začiatočník a potrebujete sa zorientovať? Tak tento prehľad je určený práve vám.
Milí fanúšikovia, tieto Vianoce všetci naozaj potrebujeme, aby ste darčeky nakupovali doma, v obchodoch a e-shopoch podnikajúcich na Slovensku.
Ako dlho sa môže pestovať cesnak na jednom mieste?
Cesnak by sa mal pestovať najdlhšie 4 roky na jednom pozemku, nakoľko postupne dochádza k únave pôdy, úroda je slabšia a pôda sa zamorí škodcami a chorobami.
Zimné pestovanie zeleniny dokáže značne predĺžiť sezónu v záhrade. Rastliny zasadené na zimu budú rodiť na jar ako prvé.
Aby bola cibuľa naporúdzi po celý rok, v jesennom období na uvoľnené hriadky vysievame osivo cibule kuchynskej, cibule zimnej alebo vysádzame sadzačky šalotky a perlovky.
Aj keď svoje deti milujeme najviac na svete a chceme pre ne len to najlepšie, často práve pri tvorbe záhrady na deti zabúdame a pri jej navrhovaní skôr hľadíme na dizajn záhrady cez oči estetiky ako priestoru pre život detí.
Firma Symbiom, s.r.o. prináša všetkým pestovateľom pomoc pri pestovaní rastlín v podobe využitia mykorhíznych húb. Ponúkame radu výrobkov, ktoré majú široké uplatnenie a sú výsledkom dlhoročného výzkumu a skúsenosti.
Dobrá jarná príprava pôdy sa začína už kvalitnou jesennou prípravou - dôkladne hlboko prekypríme a obrátime pôdu orbou alebo hlbokým rýľovaním. Cez zimu pôda premrzne, zlepší sa jej štruktúra a čiastočne sa zbaví zárodkov chorôb a škodcov.
Farebné vrecká sú určené pre všetkých nadšencov záhradky a preto na každom balení sa nachádza opis odrody s farebným vyobrazením, pestovateľský postup a niekoľko ďalších základných údajov.
Spoločnosť MoravoSeed Slovakia ponúka pre širokú záhradkársku verejnosť v našom produktovom katalógu kompletný sortiment zeleniny, kvetín a liečivých rastlín v hobby balení osív vo farebných vreckách, ktoré je možné nájsť na pultoch špecializovaných záhradkárskych predajní a vo vybraných predajniach potravinových reťazcov.
Kovové a kartónové stojany na farebné hobby balenie osív MoravoSeed
Aj v zimných mesiacoch je potrebné záhradu nezanedbávať a starať sa o všetko, čo ste si počas celého roka vysadili. Povieme vám, na čo by ste nemali zabudnúť.
Na záhrade ešte môžu kvitnúť chryzantémy, prípadne georgíny. Prichádza čas posledných väčších prác na záhrade, kedy je potrebné celú záhradu kvalitne zazimovať.
Jesenný mesiac sa naďalej nesie v znamení zberu, muštovania, sušenia a kompótovania, než príde tuhý mráz a zavládne nevľúdne počasie.
V septembri je pôda ešte vyhriata po teplých letných mesiacoch a má dostatočnú vlhkosť, čo predstavuje ideálne podmienky na vysádzanie aj rozmnožovanie najrôznejších druhov rastlín.
Slnečné dni sprevádzané vysokými teplotami doprajú rozkvetu mnohých rastlín i bohatej úrode.
Záhrada v júli kvitne a dozrieva, tešiť sa môžete na úrodu ovocných stromov aj niektorých druhov zeleniny.
Príchod júna prináša okrem príjemných chvíľ na slniečku aj veľa povinností na záhrade. Záhony aj dreviny budú potrebovať výdatnú zálievku.
Kým v apríli panovalo aprílové počasie a bolo nutné vykonať množstvo príprav, v máji už mnoho kríkov a kvetín odkvitá a prichádza čas na výsadbu a pravidelnú starostlivosť o celú záhradu.
Počasie je doslova aprílové, avšak pôda sa postupne otepľuje a nastoľuje ideálne podmienky na bujnenie koreňov.
Prvé naozaj teplé slnečné lúče nás lákajú von a vzduchom začína byť opäť cítiť hlina a zeleň. Práve to je ten čas, kedy už môžeme naplno vybehnúť na záhradu ryť, prerábať, sadiť, štepiť a tak ďalej.
Ešte vo februári môžeme očakávať snehovú pokrývku. Avšak ani to by nás nemalo zastaviť v starostlivosti o našu záhradu. Teraz je čas na postupné prerezávanie, hnojenie a ďalšie záhradné práce.
Záhrada býva ukrytá pod snehovou prikrývkou a nie je potrebné sa o ňu výrazne starať. Vaše stromy a kríky však môžete oslobodiť od nežiaducich škodcov a húb aj ťažkého nánosu snehu.